Džínsy

Džínsy sú vyrobené z materiálu nazývaného denim. Názov pochádza z názvu robustnej tkaniny nazývanej „Serge de Nîmes“, pôvodne vyrobenej v meste Nîmes vo Francúzsku, teda skrátene „de Nîmes“ – denim. Tkáči z Nîmes sa pokúšali reprodukovať bavlnené menčestre, ktoré boli vtedy vyrábané v meste Janov v Taliansku, ale bez šťastia. S pokusom a omylom vyvinuli ďalšiu látku, ktorá sa stala známa ako denim. To bola bavlnená textilia, ktorej osnovné vlákna boli farbené v indigu, zatiaľ čo útkové vlákna zostali biele, čo dalo tejto látke jej typické sfarbenie. Denim je vysoko odolný, a preto ho používali ľudia, ktorí potrebovali oblečenie, ktoré dlho vydrží. To je dôvod, prečo ho používali Levi Strauss a Jacob W. Davis ako materiál pre džínsy.

Indigo je farba používaná na farbenie denimu. Je to organické farbivo s výraznou modrou farbou. Bolo vyrobené a používané v Indii, odkiaľ dostalo aj svoj názov a to už od dávnych čias. Z Indie sa indigo dovážalo do Egypta, Grécka a Ríma. Ďalšie staroveké civilizácie, ako sú Čína, Japonsko, Mezopotámia, Egypt, Peru či Irán tiež používali indigo na farbenie. Indigo bolo vyrobené v Indii z rastliny Indigofera tinctoria. Používala sa najmä na bavlnu, pretože to bola najjednoduchšia látka na farbenie. Jediným problémom bolo, že farba netrvala dlho. Indigo bol vzácny luxus v Európe počas stredoveku kvôli vysokým cenám perzských, židovských a gréckych sprostredkovateľov. Po objavení námornej cesty do Indie bol tento problém vyriešený a indigové rastliny sa jednoducho dostávali do kolónií. Organické indigo sa používalo až do objavenia syntetického indiga koncom 19. storočia. Toto sa stáva lacnejším variantom a nahrádza organické.

Zaujímavosti o džínsoch:

 • Oranžová niť, ktorú Levi Strauss & Co. používa na šitie ich džínsov, je ochrannou známkou. Používa sa ako rozlíšiteľný prvok a zodpovedá farbe medených nitov.
 • Nity sú používané na džínsoch, aby boli silnejšie, najmä na vreckách. Na začiatku Levi Strauss & Co. umiestnili nity na všetky vrecká, predné a zadné, ale ľudia sa sťažovali, že nity na zadných vreckách poškriabali sedlá a stoličky, takže ich najprv zakryli a potom úplne odstránili zo zadných vreciek.
 • Vytvorenie jedných džínsov Levi 501s vyžaduje 37 samostatných šijacích operácií.
 • Najstaršie známe Leviho džínsy bol nájdený v roku 1997 a boli staré 100 rokov.
 • Prvé džínsy sa predávali v dvoch štýloch, v indigo modrej a v hnedej farbe.
 • Prvým štítkom, ktorý bol k tomuto odevu pripojený, bola červená vlajka, ktorá bola prišitá vedľa zadných vreciek Levi Straussových džínsov.
 •  V čase, keď džínsy nosili továrnici, džínsy pre mužov mali na prednej strane zipsy, ale džínsy pre ženy mali zipsy na boku.
 • Butik v New York East Village s názvom „Limbo“ bol prvým maloobchodným predajcom, ktorý umýval nové džínsy, aby získal použitý, opotrebovaný efekt. Stalo sa to novým módnym hitom.
 • 20 tisíc ton indiga sa vyrába ročne na účely farbenia džínsov.
 • Z jedného balíka bavlny je možné vyrobiť 2 až 225 párov džínsov.
 • Štatisticky, každý Američan vlastní v priemere sedem párov modrých džínsov.
 • Modré džínsy boli zakázané na niektorých miestach, ako sú školy, divadlá a reštaurácie v 50-tych rokoch, pretože boli považované za formu rebélie proti konformizmu.
 • Viac ako 50% denimu sa vyrába v Ázii, konkrétne v Číne, Indii a Bangladéši.