Dávať deťom vreckové, áno či nie?

Deti sú naša budúcnosť a ich najlepšou svetlou budúcnosťou je ich zodpovednosť a samostatnosť. Ako ich však čo najlepšie viesť a naučiť samostatnosti?! Jednou z možností je dať deťom príležitosť, aby sa rozhodovali sami čo potrebujú, čo chcú a ako si to zaobstarajú. Takúto možnosť im rodičia dajú, ak sa rozhodnú dať deťom určitý obnos peňazí, nazvime to vreckovým. Je už samozrejme na Vašom uvážení v akých časových intervaloch mu vreckové budete dávať a v akej výške. Či už to bude týždenne alebo mesačne. Dennému vreckovému by som sa však vyhla a to najmä z dôvodu, že práve vy môžete stratiť prehľad o výške peňazí, ktorú vlastnému dieťaťu dávate. Je však nutné si na začiatku ujasniť si pravidlá vopred, energia del caffè. Vreckové by malo byť vyplácané na základe určitých povinností dieťaťa v rodine.

Dieťa môže napríklad vynášať smetie, umývať riad, upratať si svoju detskú izbu a hračky, ráno si ustlať posteľ. Neodporúča sa deti odmeňovať za známky v škole. Vedomosť by mala byť samostatnou odmenou. Na jednej strane deťom dovoľuje sa rozhodovať, čo si sami môžu kúpiť, na strane druhej im dávame základ pre neskoršiu finančnú gramotnosť. Vreckové by mali byť peniazmi o ktorých má výhradne rozhodovať dieťa. Čiže ak ráno dáte dieťaťu na desiatu alebo po obede džús, či lístok do kina. Nemožno hovoriť o vreckovom . Z vreckového by si deti však nemali platiť bežné veci a veci ktoré nutne potrebujú, ako je napríklad oblečenie, strava, cestovné, či školné, lieky a mobil. Z toho jasne vyplýva, že vreckové by malo pokrývať mimoriadne výdavky a potreby dieťaťa.

Existujú však aj odporcovia vreckového, ktorý tvrdia, že každé peniaze navyše pre dieťa mu len ukazujú, že môže míňať peniaze na blbosti, ktoré vôbec nepotrebuje. Práve v detstve dieťa získava základy pre neskoršie fungovanie a zaobchádzanie s financiami. Odporcovia vreckového, však tvrdia, že dať dieťaťu peniaze aby ich míňalo na „zbytočnosti“, či na veci, ktoré nepotrebuje ich v skutočnosti neučí zodpovednosti, ale naopak ho vedie k plytvaniu. Za možnosť ako naučiť deti hospodáriť s vlastnými peniazmi považujú, dať deťom vreckové napríklad do školy prírody, či do letného tábora. Tu sa napríklad dieťa rozhoduje či peniaze minie na zmrzlinu a potešenie pre seba, alebo na darčeky pre členov rodiny (migliore macchina caffè cialde). Tiež sa môže rozhodnúť či minie peniaze na začiatku tábora, alebo si ich rozdelí na celý svoj pobyt. Deti sa učia rýchlo a aj pár takých to skúsenosti ich naučí ako s peniazmi možno zaobchádzať.

Nemenej dôležité je však práve zaobchádzanie s peniazmi v rodine. Nie jeden psychológ radí, že deti netreba vychovávať, že treba len pekne žiť a ono dieťa sa pridá. A tak ak dieťa vidí rozmarný život rodičov je veľmi pravdepodobné, že samo bude v živote viesť život pôžitkára. My ako rodičia máme v rukách život našich detí, a preto je na nás či sa rozhodneme deťom vreckové dávať, alebo naopak nie. Nebojte sa, každé rozhodnutie je správne, ak ste o Vašom rozhodnutí presvedčení. Dobrý rodič sa totižto neriadi článkami a radami, ale nechá sa viesť srdcom a vlastným životom a svojimi skúsenosťami.