Alibaba

Alibaba je čínska spoločnosť elektronického obchodu, ktorá poskytuje predajné služby spotrebiteľom, firmám a obchodným spoločnostiam prostredníctvom webových portálov. Poskytuje tiež elektronické platobné služby, nákupný vyhľadávací nástroj a služby cloud computingu zamerané na dáta. Skupina začala podnikať v roku 1999, kedy Jack Ma založil webové stránky Alibaba.com. Mal to byť portál, ktorý spája čínskych výrobcov so zámorskými zákazníkmi. V roku 2012 dva z portálov spoločnosti Alibaba spracovali 1,1 bilióna Juanov (170 miliárd dolárov / marcas de planchas de pelo) z predaja. Dodávatelia z iných krajín sú podporovaní tiež (s prísnejšími kontrolami ako pre čínske spoločnosti), ale spoločnosť pôsobí predovšetkým v Čínskej ľudovej republike.

Od Apríla 2016 je to najväčší svetový maloobchodný predajca, ktorý prekonal Walmart so sídlami vo viac ako 200 krajinách, ako aj jednou z najväčších internetových spoločností. Jeho online predaj a zisky prekonali všetkých amerických maloobchodníkov (vrátane spoločností Amazon a eBay). Začína sa sústreďovať aj na mediálny a zábavný priemysel, pričom výnosy vzrástli medziročne o 3 percentá.

Od augusta 2017 má Alibaba cez svoje platformy viac ako 529 miliónov aktívnych používateľov mobilných služieb za mesiac. Poskytuje tiež online digitálnu distribučnú službu 9Apps, ktorá hostí obrovské množstvo obsahu a aplikácií na sťahovanie.

V máji 2017 kapitál spoločnosti Alibaba na trhu vzrástol na 305 miliárd dolárov. V tom istom období sa Alibaba stala jednou z 10 najvýznamnejších spoločností na svete. Spoločnosť tiež uviedla prognózu rastu tržieb, ktorá prekonala odhad všetkých analytikov. V júli 2017 sa Alibaba stala prvou ázijskou spoločnosťou, ktorá prelomila hodnotu 400 miliárd dolárov a do augusta 2017 jej trhový limit stúpol na 442 miliárd dolárov. V septembri 2017 Alibaba Ant Financial odhalila technológiu rozpoznávania tváre, ktorá umožňuje zákazníkovi platiť úsmevom prostredníctvom svojich služieb Alipay. 3D kamera umiestnená v mieste predaja skenuje tvár zákazníka, aby overila jeho identitu, je tu aj možnosť overovania telefónneho čísla pre dodatočné zabezpečenie.

Názov spoločnosti pochádza z postavy Ali Baba z arabskej literatúry, ktorá sa vyskytuje v rozprávkach Tisíc a jedna noc. Podľa zakladateľa spoločnosti Ma, každý si s Ali Babom spájal len pozitívne spomienky a hlavne, veľa ľudí ho poznalo. Kto by v detstve nepočul o jeho známej formulke „Sezam, otvor sa!“. V arabskom svete je Ali Baba známy ako milý a obchodný človek, ktorý pomáhal svojimi kúzlami dedine.

Alibaba.com, hlavnou stránkou spoločnosti Alibaba, je najväčšou online obchodnou platformou pre malé a stredné podniky na svete. Stránka Alibaba.com, ktorá bola založená v meste Hangzhou vo východnej Číne a má tri hlavné služby. Anglický portál spoločnosti Alibaba.com spracováva predaj medzi dovozcami a vývozcami z viac ako 240 krajín a regiónov. Čínsky portál 1688.com bol vyvinutý pre domáce obchodovanie medzi podnikmi v Číne. Alibaba navyše ponúka maloobchodnú webovú stránku AliExpress.com, ktorá umožňuje kupujúcim nakupovať malé množstvá tovaru za veľkoobchodné ceny.

Taobao je najväčšia čínska internetová nákupná platforma pre spotrebiteľov. Spoločnosť bola založená v roku 2003 a ponúka rôzne produkty pre maloobchodný predaj. V januári 2015 bola podľa Alexa.com druhou najnavštevovanejšou webovou lokalitou v Číne. Reklama dosahuje až 85% celkových výnosov spoločnosti. Zisk spoločnosti Taobao za rok 2010 bol odhadovaný na 1,5 miliardy Juanov (235,7 milióna amerických dolárov. Ponúka výsledky vyhľadávania z väčšiny čínskych internetových nákupných platforiem vrátane vyhľadávania kupónov.